Svečano otvorena izložba „Trinaest desetljeća željeznice do Požege“
Dana 3. prosinca 1894. u promet je puštena pruga do Požege. Istoga datuma, samo 130 godina poslije, svečano je otvorena izložba koja evocira uspomenu na taj događaj i na sve pozitivne utjecaje koje je on imao na Požeštinu. Pritom se posebno misli na prometno povezivanje koje je donijelo gospodarski rast i društvene promjene u tome kraju.
Izložba pod nazivom „Trinaest desetljeća željeznice do Požege“ nastala je u suradnji Hrvatskoga željezničkog muzeja (HŽM) i Gradskog muzeja Požega (GMP). Rezultat je vrijednoga višemjesečnog rada djelatnika tih dviju prijateljskih institucija. Izložbu prati stručni katalog u kojemu su tekstove napisali autori izložbe dr. sc. Josip Kajinić, kustos u HŽM-u, i mag. hist. Tihana Benčić Španiček, kustosica u Povijesnome odjelu GMP-a. U Gradskome muzeju Požega izložba će ostati otvorena do 3. veljače 2025.
Svečanost otvorenja popratilo je više desetaka posjetitelja koje je pozdravila ravnateljica GMP-a Ljiljana Marić, a tom je prigodom zahvalila djelatnicima Hrvatskoga željezničkog muzeja na suradnji te dodala da je „ovo sigurno najljepši način na koji možemo obilježiti 130 godina od prvoga javnog prometovanja željeznice između našeg grada i ostalih mjesta u tadašnjoj državi, ali i šire“.
Govoreći na otvorenju, kustos Josip Kajinić zahvalio je djelatnicima Gradskog muzeja Požega na dobroj suradnji te govorio o povijesti željeznice i njezinoj ulozi u razvoju nekog prostora, istaknuvši kako je „željeznica bila revolucionarna za razvoj svakoga pojedinog prostora Hrvatske pa tako i požeškog prostora, a može to biti opet“ te dodao kako je „željeznica najučinkovitiji, ekološki najprihvatljiviji oblik prijevoza koji danas koriste najrazvijenije suvremene zemlje“.
Ravnateljica Gradskoga muzeja Požega Ljiljana Marić Autor izložbe Josip Kajinić
O važnoj ulozi željeznice u urbanome razvoju Požege govorila je i kustosica Tihana Benčić Španiček. „Željeznica je imala važnu ulogu u svakodnevnome životu Požežana. Omogućila je lakši i brži pristup obrazovanju, radu te kulturnim i turističkim odredištima. Vlak nije bio samo prijevozno sredstvo, već prostor socijalizacije stanovnika i izvor nadahnuća za mnoge umjetnike. Među njima treba istaknuti Matka Peića i Miroslava Krležu, koji je inspiraciju za svoju Hrvatsku rapsodiju pronašao tijekom vožnje vlakom na relaciji Zagreb – Požega.“
Sve prisutne pozdravila je i ravnateljica Hrvatskoga željezničkog muzeja iz Zagreba Renata Veličan, istaknuvši, u kontekstu razvoja željeznice na ovim prostorima, i povijest Hrvatskog željezničkog muzeja koji djeluje u sastavu HŽ Infrastrukture.
Tihana Benčić Španiček, autorica izložbe iz Gradskoga muzeja Požega Renata Veličan, ravnateljica Hrvatskoga željezničkog muzeja
Uime Grada Požege i gradonačelnika Željka Glavića govorila je Maja Petrović, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege, koja je zahvalila svim građanima koji su ustupili svoje predmete i na taj način pomogli u realizaciji izložbe.
Izložbu je moderirala Nataša Puljašić, profesorica povijesti iz Gimnazije Požega. Svečano otvorenje glazbenim izvedbama obogatili su učenici Glazbene škole Požega David Kresovljak i David Matanović kao duo harmonika, Ivan Malčić na gitari te mentorice Nikolina Furić i Tena Vlašić Pavić.